Актуальные вопросы преподавания предметов гуманитарного цикла

Макушина Н.Б. Конспект урока английского языка в 4 классе по теме «Мир животных»

Оригинaл материала размещен в выпуске № 06 (08) https://f.almanah.su/08.pdf

Задачи:
образовательная: активизировать лексический материал по темам «Животные»; формировать общеучебные умения и навыки (умение сравнивать, анализировать), тренировать в употреблении лексики по теме в речи, в употреблении сравнительной степени прилагательных; подготовить к высказыванию по предложенной теме
развивающая: развивать коммуникативные навыки сотрудничества с другими учащимися, формирование умения работать в парах; совершенствовать навыки говорения; воспитание доброжелательности и объективности в оценке работы товарищей и самооценки
воспитательная: укреплять чувство дружбы, товарищества, воспитывать уважение друг к другу, к животным, к окружающим.
Тип урока: комбинированный урок
Формы работы обучающихся: коллективная, в паре, в группе, фронтальная.
Оборудование:
• для учителя: персональный компьютер, презентация, видеоматериал;
• для обучающихся: раздаточный материал.

Ход урока.

1. Приветствие. Определение темы урока.
Учитель: Good morning, children! I am glad to see you today. How are you?
Ученики: Good morning! We are glad to see you too. We are fine, thank you.
Учитель: Today we start our lesson with a short video. When we watch it, we will know the theme of our lesson today. I ask you to look at the screen. Are you ready?
На экране учитель демонстрирует видео о животных..
Учитель: What is the theme of our lesson today?
Ученики: Animals..
Учитель: You are right. Today we are speaking about the different kind of animals: domestic and wild.
Учитель: What are we going to do this lesson?
Ученики: We are reading, speaking, writing about animals.
Учитель: You are right. We will repeat the words, speak about animals,; use the degrees of comparison of adjectives; do some exercises, play and dance.
Let’s start.
2. Фонетическая и речевая разминка.
We will repeat the names of animals. What animals do you know? Tell me, please one by one. Каждая группа по очереди называет животных, кто последним называет, та группа побеждает.
Учащиеся выполняют задание. Учитель: You work very well. Each group get a smile.
3. Закрепление лексических навыков, навыков письма по теме «Животные».
Children! Let’s show our guests we can guess the animals. Look at these pictures and guess the animals then you make words. I give you 2 minutes. Учащиеся угадывают названия животных, составляют слова(по группам), выходят к доске и демонстрируют их. Учитель: Very good! Thank you!
Учитель: Now, tell me please, who has got a pet? Nastya, have you got a pet?
Ученик: Yes, I have. It is a dog. Etc.
Учитель: Good. Your pets are domestic animals. There are yet the wild animals. Look, please at the screen and say: What animal is domestic and what animal is wild? (Учащиеся отвечают на вопросы).

Excellent! Thank you!
Учитель: All animals are different. F./ex.: A kitten is nice and funny. A crocodile is very angry. A giraffe is tall. Our next task: Describe these animals, please. (учащимся раздаются картинки с изображениями животных). Very good of you!
4. Физкультминутка.
Учитель: Children, are you tired? We relax now. Stand up, please. Angelina, come here. You will be a leader.
Ангелина: Hands up-clap, clap. Hands down – clap, clap. Turn yourself around and then you clap, clap. (выполняют движения по музыку).
Учитель: Very good. Sit down, please.
5. Закрепление грамматических навыков по теме «Сравнительная степень прилагательного».
Учитель:. Children, there is a rule. (на доске плакат с правилом образования степеней сравнения). Let’s remember the rules of degrees of comparison of adjectives.
Very well.
a)       And now try to use these rules in this exercise. You are to compare the animals with each other. Put the words in the right form. Think a little. I give you 1 minute.
b)       Lets check up.
1) The hippo is bigger than a monkey.
2) A tiger is stronger than a fox.
3) A crocodile is angrier than a dog.
And now, you see cards at your tables. Find, please this task. You are to
open the brackets. Use the rule of degrees of comparison. I give you 2 minutes.
1. A mouse is than a cat. (small)
2. A dog is than a fox. (kind)
3. A cock is singer in the world. (good)
4. The giraffe is than the bear. (tall)
5. An elephant has ears. (big)
6. A tiger is than a cow. (strong)
7. Summer is than a winter. (warm)
8. Cats are than dogs. (lazy)
Учащиеся выполняют задание в группах письменно. Затем проверяют правильность выполнения, зачитывая по предложению. Let’s check up your sentences. Please, read the first sentence.
The leaders, put marks for your work, please.
6 Задание. Закрепление навыков чтения и произношения.
Children, all of you like animals. And I hope you have pets. But let’s talk about one animal. It is a giraffe. Who likes a giraffe? Daniela, please, tell us some information about a giraffe. Another pupils are to listen to very carefully.
Даниэла выходит и рассказывает про жирафа.

Children, you see that Daniela likes giraffes. But why does she like them?
Please, answer the questions. And we will take some information why Daniela likes them best of all.

7. Подведение итогов урока.
Children, you have known about Daniela’s lovely animal. And your home task will be to write down about your lovely animals. At the tables you will find such cards. Did you find? Please, take them and write down about your animal.
Children, what did you do today?
What did you remember best of all?
Did you relax in our lesson?
And now, please give me your cards with marks. You have worked excellent. I hope you have had only positive emotions. But as you see, there was a guest in our lesson. Who was it? Yes, of course, it is a monkey. In few days we will have a holiday. It is New Year. And a Monkey prepared presents for you, because, it will miss us. Please, take her presents. And thanks it for its presents.
The lesson is over. Good bye.
2018